W kalendarzu chrześcijańskim Wielkanoc jest bardzo dużym i ważnym świętem, które obchodzimy także w Polsce. Wielkanoc w różnych krajach traktowana jest niezwykle uroczyście, a jej masowe obchody celebrowane są przez miliony na całym świecie.
W trakcie Wielkanocy istnieją wspólne dla prawie wszystkich krajów tradycje, na przykład pisanki. Jednocześnie jednak w każdej kulturze obecne są znamienite różnice, związane z indywidualną dla danego kraju perspektywą wobec Wielkanocy. Jak zatem celebrowane są tegoroczne święta w innych krajach na świecie?
W których krajach obchodzi się Wielkanoc?
Święta Wielkanocne w różnych krajach świata to najstarsze i jedno z najważniejszych chrześcijańskich świąt poświęconych Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. To mobilne święto, które obchodzone jest w różnych terminach, wymiennych z roku na rok.
Wielkanoc katolicka i protestancka przypadają od 22 marca do 25 kwietnia. Z kolei prawosławna obchodzona jest nie wcześniej niż 4 kwietnia i nie później niż 9 maja. Samo święto obchodzone jest w 95 krajach. a oprócz niedzieli Chrystusowej dniami wolnymi są także Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, w Polsce znany jako Śmigus-dyngus. Co można zatem powiedzieć o zwyczajach Wielkanocnych i unikatowym słownictwie krajów obchodzących to wspaniałe święto?
Zwyczaje wielkanocne w Niemczech
Wielkanoc w Niemczech jest ważnym świętem. Ponad połowa ludności wyznaje religię chrześcijańską, są katolikami lub protestantami. Jednym z niemieckich zwyczajów Wielkanocnych z okazji świąt, jest dekorowanie drzew wielkanocnymi jajkami, których zawartość wdmuchiwana jest do miski przez otwory na obu końcach jajka. Następnie wydrążone jajka są pięknie zdobione i zawieszane na kolorowych wstążkach.
Niemcy to także miejsce narodzin Zajączka Wielkanocnego, który ukrywał przed dziećmi jajka i czekoladę. W niektórych rejonach Niemiec, zwłaszcza na północy, w Wielką Sobotę późnym wieczorem rozpala się wielkanocne ogniska. Z kolei na świątecznym stole króluje tzw. zupa z 7 ziół, w której skład wchodzą szpinak, pietruszka, por, szczypior, mniszek lekarski i szczaw.
Niemieckie słownictwo związane z Wielkanocą
Przykładami najbardziej znanego niemieckiego słownictwa związanego z Wielkanocą są:
Ostersonntag – Niedziela Wielkanocna;
Ostersamstag – Sobota Wielkanocna;
Ostermontag – Poniedziałek Wielkanocny;
Frohe Ostern! – Wesołych Świąt Wielkanocnych;
Osterhase – Królik Wielkanocny;
das Osterei – Pisanka;
die Ostereier – Pisanki.
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii zaczęła być obchodzona na długo przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Ma ona swoje korzenie w czasach starożytnych. Wielkanoc to oczywiście koniec Wielkiego Postu i jest to zawsze Wielkanocna Niedziela. Brytyjczycy udają się wtedy do kościoła na nabożeństwa, które często odbywają się o świcie. Dzieje się tak, aby parafianie mogli zobaczyć wschód słońca symbolizujący to, że Chrystus zmartwychwstał.
Tradycyjny posiłek w Niedzielę Wielkanocną obejmuje pieczoną jagnięcinę, ziemniaki i zielony groszek. Popularne są również bułeczki ozdobione krzyżem, a także babeczki owocowe z marcepanem. Dzieci korzystają z tradycji dzielenia, częstując się czekoladowymi jajkami i zajączkami, a polowanie na jajka wielkanocne to jedna z najpopularniejszych zabaw na wyspach. Wielu Brytyjczyków stara się, aby życzenia wielkanocne wysłać rodzinie, np. w postaci pocztówek.
Jak wygląda Wielkanoc w USA?
Wielkanoc w USA jest związana z zajączkiem wielkanocnym i jajkiem, popularnym zwyczajem, który przywieźli ze sobą imigranci z Europy, głównie niemieccy osadnicy.
Gry wielkanocne, np. wyścigi w turlaniu jajek, czy odwiedziny zajączka wielkanocnego to najczęstsze działania, które odbywają się w Stanach w związku z Wielkanocą. W Niedzielę Wielkanocną w Nowym Jorku i innych miastach odbywają się parady wielkanocne, na których ludzie popisują się swoimi fantazyjnymi strojami i świątecznymi czapkami.
Rodziny zaś po wzięciu udziału w nabożeństwach, serwują wielkanocne przysmaki, takie jak pieczona szynka, indyk, puree ziemniaczane, ciasto dyniowe, czy gorące ciastka drożdżowe z symbolem krzyża. Oprócz tego dzieci otrzymują dużo prezentów z symboliką świąteczną.
Wielkanocne angielskie słówka i zwroty
Easter Eggs – Jajka Wielkanocne;
Easter Bunny – Króliczek Wielkanocny;
Ash Wednesday – Środa Popielcowa;
Palm Sunday – Niedziela Palmowa;
Happy Easter! – Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych!;
Basket – wiaderko na wodę (lub jajka);
Spring Break – przerwa świąteczna;
Easter egg hunt – Polowanie na jajka wielkanocne;
Happy Easter to you and your lovely family – Szczęśliwej Wielkanocy dla Ciebie i Twojej rodziny.
Jak Hiszpanie obchodzą Wielkanoc?
Począwszy od XVI wieku, w niektórych hiszpańskich prowincjach podczas Wielkiego Tygodnia regularnie odbywają się procesje uliczne. Obchody standardowej Wielkanocy rozpoczynają się w Niedzielę Palmową, w kościołach organizowane są specjalne nabożeństwa i procesje. Podczas procesji hiszpańskie dzieci, zwłaszcza w Andaluzji, rywalizują między sobą o zrobienie największej kuli z wosku, który opada w trakcie procesji.
W Niedzielę Wielkanocną z kolei w każdym domu przygotowywane są uczty ze specjalnymi potrawami. Hiszpanie mają swoje własne wielkanocne smakołyki. Są to „La Mona”, czyli jajko wielkanocne, kiełbasa wieprzowa i kalmary, krem truflowo-orzechowy i włoski chleb wielkanocny. W Poniedziałek Wielkanocny rodzice chrzestni obdarowują dzieci ciastem Monas de Pasqua, odbywa się szereg pikników i wspólnych imprez radujących Wielkanoc. Rodzinnym gronem odbywa się także długi spacer.
Hiszpańskie słownictwo związane z Wielkanocą
Semana Santa – Wielki Tydzień;
Domingo de Ramos – Niedziela Palmowa;
La Pascua – Niedziela Wielkanocna;
Lun de Pasqua – Poniedziałek Wielkanocny;
La Mona – Dania/wypieki Wielkanocne;
Pascua – Wielkanoc;
El huevo de Pascua – Jajko Wielkanocne.
Zwyczaje wielkanocne we Włoszech
Wielkanoc i Włochy są ze sobą nierozerwalnie złączone historią. Na terenie całego kraju od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty odbywa się szereg procesji w różnych włoskich miastach. W Niedzielę Wielkanocną po wizycie w kościele włoskie rodziny zbierają się na świąteczną ucztę. Na stole podawane są dania mięsne i drobiowe.
Początkowe danie uroczystego posiłku jest zazwyczaj przygotowywane z mięsa jagnięcego, indyka, królika lub kurczaka. Może to być lasagne, a po obiedzie przynoszone jest mnóstwo słodkich wypieków. Zwyczajowo dzieci dostają jajka wielkanocne w czekoladzie i króliczki. W przeddzień niedzieli chowane są pisanki, które dzieci zaczynają szukać nad ranem.
W Poniedziałek Wielkanocny, nazywany Małą Wielkanocą włosi próbują wyjść na łono natury z krewnymi i przyjaciółmi. Tam urządzają pikniki grillowe, a w całym kraju odbywa się szereg imprez i spektakli.
Włoskie słówka i zwroty
Pasqua – Wielkanoc;
Mercoledì delle ceneri – Środa Popielcowa;
Domenica delle Palme – Niedziela Palmowa;
Giovedì Santo – Wielki Czwartek;
Venerdì Santo – Wielki Piątek;
Il giorno di Pasqua – Dzień Wielkanocy;
Pasquetta – Poniedziałek Wielkanocny;
Uova di cioccolato – Jajka wielkanocne.
Wielkanoc w Szwecji
Szwecja pomimo dużej sekularyzacji społeczeństwa nadal obchodzi tradycje wielkanocne. Wielki Tydzień w Szwecji nazywa się „Tygodniem Ciszy”. Ozdobione gałęzie brzozy są częstym widokiem w szwedzkich domach podczas Wielkanocy. Obecnie najpopularniejsze są kolorowe pisanki, niezwykle popularne w Szwecji już od czasów starożytnych.
W prowincji Skane najbardziej wysuniętej na południe części Szwecji, chowane w ziemię czekoladowe jajka to tradycyjna gra w niedzielny poranek wielkanocny. Palone są też ogromne ogniska, mające odstraszyć lokalne czarownice.
Z kolei dzieci przebrane za wielkanocne czarownice w kolorowych chustach chodzą od domu do domu po okolicy w nadziei na otrzymanie w zamian słodyczy za obrazki i rysunki. Oprócz tego Szwedzka Wielkanoc znana jest z relaksu i pikników rodzinnych, a także protestanckich modlitw i nabożeństw.
Szwedzkie słownictwo Wielkanocne
blåmåndag – Niebieski Poniedziałek;
Vita tisdag – Tłusty Wtorek;
Dymmelonsdag – Głucha/Niema Środa;
Skärtorsdag – Wielki Czwartek;
Långfredag – Wielki Piątek;
Påskafton – Wielka Sobota;
Påskdagen – Niedziela Świąteczna;
Påskägg – Jajka Wielkanocne;
Annandag Påsk – Drugi Dzień Wielkanocy/Poniedziałek;
Påskris – Udekorowane gałązki brzozy;
Glad Påsk! – Wesołej Wielkanocy!