Motywacja do nauki języka obcego - dlaczego sprawia trudności? ✔️ Szkoła LEVEL

Nauka nowego języka jest kuszącą perspektywą rozwoju dla wielu osób - jeżeli jesteś jedną z nich to wiesz, że motywacja do nauki potrafi być zmienna i kapryśna, co znacznie utrudnia nabywanie umiejętności językowych. Niezależnie czy Twoim językiem docelowym jest angielski, rosyjski czy japoński - proces jest podobny, a motywacja zależna od tych samych czynników. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach spadku motywacji do nauki oraz metodach radzenia sobie z nim - czytaj dalej.

Motywacja do nauki języka to nieodłączny jej element. Dlatego warto stosować różne metody, które pozwolą ją utrzymać.

Czy warto uczyć się języków obcych?

Odpowiedź jest prosta - oczywiście, że tak! Istnieje wiele powszechnie znanych korzyści, które płyną z nauki języków obcych. Pierwszą z nich jest wyrobienie dyscypliny w życiu codziennym na bazie spełnianych postanowień - świadomie podejmujesz decyzję, jaką jest regularna nauka. Również zdolność planowania poprawia się w trakcie procesu uczenia się - to Ty określasz czas nauki oraz plan działania, a co za tym idzie uczysz się efektywnego planowania czasu. Otwiera to drzwi do rozwijania możliwości zarządzania własnym czasem w bardziej efektywny sposób. Obiektywnymi korzyściami, płynącymi z nauki języków obcych są:

  • poprawa zdolności kognitywnych,

  • aktywacja większych obszaru mózgowia, niż w trakcie posługiwania się językiem ojczystym - pozwala to zadbać o kondycję układu nerwowego,

  • pobudzenie systemu nagrody i odczuwanie satysfakcji z nowych możliwości językowych

  • możliwość zwiększenia zarobków,

  • większa pewność siebie podczas wyjazdu za granicę.

Co motywuje do nauki języka?

W pierwszej kolejności należy powiedzieć czym jest motywacja i co odróżnia ją od dyscypliny. Motywacja jest procesem opartym na "zachęcie" - pozytywne skutki nauki obcego języka sprawiają, że czujemy się zmotywowani do podjęcia nauki. Motywacja jest iskrą, która wprowadza silnik w ruch. Dyscyplina jest użyteczna w procesie systematycznej nauki przez dłuższy czas - polega ona na trzymaniu się planu działania by osiągnąć określony cel przez długi czas, nawet w niesprzyjających okolicznościach i przy braku motywacji. W procesie nauki angielskiego i innych języków istotne jest aby posiadać zarówno motywację jak i dyscyplinę.

Lepsze zarobki

Wiele osób decyduje się na naukę, gdyż porozumiewanie się w danym języku na wysokim poziomie otwiera przed nimi nowe ścieżki kariery bądź drogę do awansu. W przeszłości z tego powodu wiele osób podejmowało się nauki języka angielskiego. W dzisiejszych czasach oprócz angielskiego pożądanymi przez pracodawców językami są: ukraiński, rosyjski, japoński, norweski, niemiecki oraz francuski. Warto jest uczyć się języków nordyckich oraz wschodnich, które nieraz pozwalają na znaczne podwyższenie zarobków w pracy. Nie pomijaj jednak języka angielskiego, który jest wymagany w poziomie komunikatywnym na większości dobrze płatnych stanowisk.

Motywacja do nauki języka to nieodłączny jej element. Dlatego warto stosować różne metody, które pozwolą ją utrzymać.

Podróże

Czy jesteś obywatelem całego świata? Twoje zainteresowania obejmują podróże i poznawanie nowych kultur? Zastanów się o ile prostsze byłoby to gdybyś potrafił posługiwać się językiem obcym, będącym rodzimym dla mieszkańców odwiedzanego miejsca. Często to właśnie podróże - zarówno te krótkie jak i dłuższe - motywują do nauki pożądanego języka.

Zamiłowanie do kultury kraju

Jeżeli po odbyciu podróży do Włoszech, Szwecji czy Japonii zapałałeś miłością do kultury kraju możliwe, że pragniesz nauczyć się tamtejszego języka. Jeżeli miejsce skłania cię do emigracji możliwe, że myślisz o przyszłości w danym kraju oraz pożyteczności wcześniejszej nauki używanego w nim języka. Jedno jest pewne - zamiłowanie do kultury danego kraju jest częstą motywacją do podjęcia nauki języka obcego.

Sposoby na utrzymanie motywacji do nauki

Często zadajesz sobie pytanie: "jak utrzymać początkową motywację do nauki?" - jeżeli tak nie przejmuj się. Nie zapominaj, że motywacja która pojawia się na początku nauki jest ulotna i każdy w pewnym momencie zmaga się z jej brakiem. Świadomość istnienia strategii, mogących pomóc w utrzymaniu motywacji jest kluczowa w procesie nauki angielskiego i innych języków - dlatego poniżej prezentujemy techniki, które pomogą Ci utrzymać motywację.

Jednym ze sposobów na utrzymanie motywacji jest wyznaczenie sobie konkretnego planu działań - w praktyce oznacza to rozplanowanie sesji nauki docelowego języka w taki sposób, aby były one możliwe do przyswojenia.

Inną z technik jest otoczenie się językiem. Do tego celu mogą posłużyć Ci fiszki rozwieszone na przedmiotach użytku codziennego oraz takie zawierające nowe słówka. Pamiętaj - mózg skupia się najbardziej na tym co lubi, więc nie bój się angażować swoich zainteresowań. Jeżeli jesteś miłośnikiem muzyki wykorzystaj to i słuchaj utworów w docelowym języku. Dbanie o ciągłą styczność z materiałem, którego się uczysz to połowa sukcesu.

Jeżeli znasz kogoś kto również chce nauczyć się tego samego języka korzystne może okazać się uczenie razem - może to również pomóc w zacieśnieniu znajomości. Mogą to być sesję wspólnego czytania, mówienie do siebie nawzajem. Pamiętaj aby nie wstydzić się swoich postępów - dzieląc się nimi z przyjacielem będziesz bardziej zmotywowany.

Motywacja do nauki języka to nieodłączny jej element. Dlatego warto stosować różne metody, które pozwolą ją utrzymać.

Kolejną z pomocnych taktyk jest nagradzanie się za postępy w nauce danego języka - wiele osób myśli, że jest to technika skierowana do dzieci, jednak również układ nerwowy dorosłej osoby reaguje pozytywnie na jej użycie. Nauka języków obcych jest długotrwałym procesem, dlatego warto jest nagradzać się po przekroczeniu pewnych jej etapów - nagrodę wybierz tak, aby motywowała Cię do dalszej nauki. Motywowanie przez zastosowanie ma udowodnione działanie.

Dlaczego tak łatwo tracimy motywację do nauki?

Utrata motywacji do nauki języka jest procesem naturalnym. Ciągłe czytanie, wpatrywanie się w podręcznik oraz sesje nauki słówek, składające się na naukę języka wymagają wiele pracy - a potrzeba jej naprawdę dużo aby osiągnąć cel jakim jest płynność językowa. Pierwszym powodem zniechęcenia do nauki jest brak szybkich rezultatów. Również konieczność poświęcenia dużej ilości czasu aby nauczyć się języka od podstaw może demotywować.

Ważne aby pamiętać, że własnego języka człowiek uczy się od najmłodszych lat i dopiero po paru latach jest w stanie efektywnie się nim posługiwać, a przez całe życie poszerza jego zasoby, dlatego nie powinieneś oczekiwać, że język obcy przyswoisz w miesiąc bądź pół roku na poziomie ojczystym.

Motywacja do nauki języka to nieodłączny jej element. Dlatego warto stosować różne metody, które pozwolą ją utrzymać.

Nauka języka obcego w szkole językowej

Doświadczenie nauki angielskiego bądź innego języka w placówce specjalizującej się w kursach językowych jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, których motywacja do nauki szybko spada oraz pragną jak najszybszych rezultatów. Nauką w naszej szkole językowej zajmują się profesjonaliści w swojej dziedzinie, którzy zadbają o szczegółowe wprowadzenie Cię w podstawy języka oraz w swojej pracy zwracają uwagę na indywidualne podejście do możliwości ucznia. Jeżeli Twoim marzeniem jest posługiwanie się językiem angielskim na wysokim poziomie ważne jest abyś korzystał z niego regularnie - pomogą Ci w tym systematycznie przeprowadzane zajęcia.

Dodatkową korzyścią płynącą z nauki w szkole językowej jest obecność innych uczniów - pozwala to na przełamanie bariery językowej w sposób szybki, co zapobiegnie późniejszym trudnościom w używaniu języka mówionego w życiu codziennym. Konieczność regularnego rozmawiania z innymi studentami ma działanie motywujące, gdyż uczniowie lubią między sobą konkurować.

Wiedz, że nasi nauczyciele potrafią nauczyć języka każdego, niezależnie od jego stopnia znajomości języka docelowego oraz predyspozycji - więc jeżeli czujesz, że systematyczna, samotna nauka sprawia Ci problemy, skontaktuj się z nami.