8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet to jedno z najpopularniejszych świąt na świecie. Ustanowione po raz pierwszy w 1909 r. w Stanach Zjednoczonych, od samych początków związane było z ustanowieniem praw kobiet. Co więcej, święto to było dedykowane wszystkim ofiarom walki o równouprawnienie kobiet. To jednak jeszcze nie wszystko – przeczytaj i dowiedz się, jak obchodzi się Dzień Kobiet na świecie!
Skąd się wziął Dzień Kobiet?
Początki święta Kobiet sięgają 1909 r., kiedy to w jednej z nowojorskich fabryk, wśród pracownic zakładu wybuchł strajk kobiet. Właściciel fabryki postanowił więc napić się i w gronie innych przedsiębiorców przedyskutować, co zrobić ze strajkującymi pracownicami. Zamknął więc je na hali fabrycznej i wyszedł. Pech chciał, że tuż po jego wyjściu wybuchł pożar, a w zamkniętej fabryce zginęło ponad sto kobiet, co wywołało zamieszki w całym mieście. Tłumy oburzonych zdarzeniem ludzi przemarszowały ulicami Nowego Jorku manifestując na rzecz praw kobiet. Wśród nich znajdowały się zarówno tysiące kobiet, jak i mężczyzn, którzy domagali się przyznania płci pięknej m.in. praw do obejmowania stanowisk publicznych oraz tego, by na równych prawach mogły one uczestniczyć w życiu społecznym. Nie minął rok, praw kobiet zaczęto domagać się również i w innych krajach. I tak właśnie powstał Dzień Praw Kobiet.
Pierwsze oficjalne obchody tego święta odbyły się jednak w Danii – dokładnie rok po zamieszkach w Nowym Jorku. To właśnie wtedy w Kopenhadze zorganizowano pierwszy Dzień Kobiet, który miał stać się symbolem równości i równouprawnienia. Następnie święto te zaadaptowali komuniści i tak oto dotarło ono do Polski. Najpierw pod postacią organizowanej dla górników Barbórki, a następnie jako święto Kobiet, które co roku przypada na 8 marca.
Kwiaty na Dzień Kobiet na Świecie
Zwyczajowo przyjęło się, że tego dnia mężczyźni wręczają znajomym kobietom kwiaty. To, jaki jest to gatunek jest jednak ściśle powiązane z tradycją danego kraju. Dawniej w Polsce wręczano paniom kwiatka i opakowanie rajstop. Obecnie jednak wręcza się z tej okazji paniom głównie tulipany (ang. tulips, niem. Tulpen, duń. tulipan, fr. tulipe) i goździki (ang. gillyflowers, niem. Levkojen, fr. giroflées, wł. garefoni). Te drugie wręcza się również w Wietnamie pod nazwą danh từ – i to nawet 2 razy do roku! Goździki wręcza się również w Rosji (ros. Гвозди́ка) oraz Rumunii (rum. micsandră). Z kolei we Włoszech panie w Dniu Kobiet otrzymują gałązki akacji (wł. acacia), która nazywana jest także Mimozą. W niektórych krajach oprócz kwiatów – zwykle róż (ang. rose, niem. Rose, fr. rosier) wręcza się również drobne prezenty, np. bombonierki tak jak na Ukrainie. W wielu miejscach na świecie święto te jest również dniem wolnym od pracy, tak jak np. na Białorusi, gdy jest ono świętem państwowym.
Jak świętuje się Dzień Kobiet w Wielkiej Brytanii?
W Wielkiej Brytanii tego święta nie celebruje się wręczaniem drobnych podarunków, ale edukacją. Zdaniem Brytyjczyków w Międzynarodowym Dniu Kobiet chodzi bowiem o to, by szerzyć wiedzę o kobietach i ich dokonaniach. Z okazji tego święta zachęca się więc wszystkich do udzielenia większego wsparcia kobietom poprzez udział w rozmaitych spotkaniach i wykładach, w których trakcie mówi się, czym jest równość płci, równoprawne uczestnictwo kobiet oraz zachęca się do zakończenia dyskryminacji. W spotkaniach tych uczestniczą zarówno panie, jak i panowie, a co ciekawsze – robią to 8 kwietnia, a nie 8 marca, tak jak zwykło się to robić w innych krajach. W wykładach można wziąć udział zazwyczaj 10 kwietnia.
Angielskie słownictwo:
International Women’s Day – międzynarodowy Dzień Kobiet;
Happy Women’s Day! – szczęśliwego Dnia Kobiet!
I wish you a Happy Women’s Day! – życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
Dzień kobiet w Niemczech
W Niemczech pierwsze obchody odbyły się już w 1911 roku. Wszystko za sprawą socjaldemokratek Clary Zetkin i Käte Duncker, które podkreślając znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym, sprawiły, że nowe święto stało się początkiem wielkich zmian. Tuż po zakończeniu I Wojny Światowej kobiety uzyskały prawa wyborcze, prawo do edukacji wyższej oraz równe płace i prawo do szkoleń zawodowych w miejscu pracy. Ponadto zalegalizowano także prawo do aborcji. Obecnie święto te jest okazją do organizowania wielu inicjatyw społecznych, których celem jest edukacja o prawach kobiet, np. wśród emigrantów, którzy zamieszkują Niemcy.
Niemieckie zwroty związane z Dniem Kobiet
Feiern – obchodzić, świętować;
Die Frauenrechte – prawa kobiet;
Die Gleichberechtigung – równouprawnienie;
Der Frauentag – Dzień Kobiet;
Herzlichen Glückwunsch zum Frauentag – serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet;
Alles Gute zum Frauentag – wszystkiego dobrego z okazji Dnia Kobiet.
Dzień kobiet we Włoszech
Pierwszy międzynarodowy Dzień Kobiet odbył się we Włoszech dopiero w 1946 r. To właśnie tam jednak po raz pierwszy zaczęto wręczać koleżankom kwiaty. Zgodnie z inicjatywą Rity Montagnara i Teresy Mattei, które należały do słynnego Udi (Unione donne italiane), odrzucono zawilce (wł. anemoni) oraz popularne w innych krajach goździki (wł. garofani). Zamiast nich wybrano kwitnąca w okolicach 8 marca akację, czyli fiorisce all’inizio di marzo, którą Włosi określają również jako la mimosa.
Włoskie zwroty związane z Dniem Kobiet
Buona Festa della Donna a tutte! – wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!;
Giornata internazionale della Donna – międzynarodowy Dzień Kobiet;
Felice Giornata internazionale della Donna – Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Kobiet.