Wiele osób, które uczą się języka angielskiego, koncentruje się na słownictwie i gramatyce. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie zaniedbujemy wymowy. To właśnie zła wymowa najczęściej powoduje, że obcokrajowcy nas nie rozumieją. Kłopoty z wymową są również najczęstszą przyczyną kompleksów na tle słabej znajomości języka angielskiego.
Czy warto dobrze mówić po angielsku?
Oczywiście wszyscy zgodzimy się, że warto znać język angielski. Umożliwia on porozumienie się podczas podróży, ułatwia dostęp do zagranicznych źródeł wiedzy. Znajomość tego języka zwiększa szanse na znalezienie lepszej pracy.
Jest jednak coś, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Znajomość angielskiego w takim stopniu, który umożliwia "dogadanie się", nie jest wystarczająca. W środowisku profesjonalnym normą jest zaawansowany poziom angielskiego. Współcześnie podstawowa znajomość angielskiego jest powszechna. Jeśli chcemy wyróżnić się z tłumu, potrzebujemy płynności w tym języku i perfekcyjnej wymowy. Tzw. komunikatywny poziom języka obcego pozwoli nam zapytać o drogę, ale nie zapewni nam swobodnej rozmowy.
Najefektywniejsze sposoby na naukę
Skuteczna nauka języka angielskiego musi być angażująca dla osób uczących się. Kiedy ślęczymy samodzielnie nad nudnym podręcznikiem, prawdopodobnie niezbyt wiele zapamiętamy. Starajmy się wybierać aktywności, które są dla nas ciekawe. Żeby ćwiczyć wymowę w języku angielskim, istotny jest kontakt z żywym językiem. Słuchajmy rodzimych mówców, zamiast analizować sztucznie brzmiące czytanki.
1.Słuchaj i oglądaj programy i filmy w oryginale
Zwróćmy uwagę na to, jak małe dzieci uczą się języka ojczystego. Przyswajają go w sposób naturalny, przebywając w swojej rodzinie. Postarajmy wszędzie otaczać się językiem angielskim. Możemy przestawić nasze urządzenia elektroniczne na angielski. Co najważniejsze, możemy oglądać filmy i seriale po angielsku.
W ten sposób przyzwyczajamy się do naturalnej angielskiej wymowy. Nauczenie się języka obcego bez przysłuchiwania się rodzimym mówcom jest niemożliwe. Osłuchiwanie się z melodią języka jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę akcentu.
Dawniej dostęp po anglojęzycznych źródeł był ograniczony. Obecnie możemy cieszyć się nagraniami dzięki kilku kliknięciom. Postawmy sobie wyzwanie: kiedy oglądamy zagraniczny film albo serial, wybierzmy język oryginalny. W miarę możliwości oglądajmy bez napisów. Możemy też wyszukać na YouTube anglojęzyczne filmy, które opowiadają o naszym hobby. Najszybciej uczymy się języka, kiedy łączymy go z czymś innym, co lubimy.
2.Transkrypcje fonetyczne - warto je znać
Dobry sposób na poprawę akcentu to zastosowanie transkrypcji fonetycznej. Wymowa słów może nie pokrywać się z pisownią. Nauka angielskiego sprawia trudności, ponieważ w tym języku nie istnieją jednolite zasady wymowy. Te same ciągi liter przeczytamy różnie w różnych wyrazach. Dlatego, kiedy spotykamy w tekście nowe słowo, zazwyczaj nie wiemy, jak je wymówić.
Pomocna jest wtedy transkrypcja fonetyczna, to znaczy zapis dźwięków. Każdy dźwięk występujący w języku angielskim ma swój symbol w międzynarodowym alfabecie fonetycznym. Jego znajomość bardzo się przydaje. Dzięki temu alfabetowi widzimy jak dane słowo przeczytać, a nie tylko jak je napisać. Kiedy wyszukujemy nowe wyrazy w słowniku języka angielskiego, znajdziemy tam zawsze transkrypcję fonetyczną. Informuje ona, jak dane słowo "się czyta".
3.Nagrywaj i odsłuchuj siebie
Jeśli zastanawiamy się, jak ćwiczyć wymowę w języku angielskim, nie ma lepszego sposobu niż nagrywanie się. Ćwiczenie to polega na tym, że mówimy po angielsku i nagrywamy siebie (kamerą lub tylko dyktafonem). Następnie możemy odsłuchać nagrania i zauważać własne błędy. Jeśli chcemy, możemy powtórzyć wypowiedź na ten sam temat, żeby ją udoskonalić.
Możemy zacząć od czytania tekstów na głos i nagrywania. Najlepsze efekty uzyskamy jednak, kiedy spróbujemy mówić spontanicznie. Zróbmy to tak, jakbyśmy mówili do znajomego. Używajmy jak najwięcej wyrazów dotyczących codzienności.
Ten trening jest nie tylko dobrym sposobem na poprawę akcentu. Sprzyja także myśleniu po angielsku. Dzięki temu zyskujemy na płynności, nie zacinamy się. Dla słuchacza będziemy brzmieć bardziej spontanicznie.
4.Słowniki online
Słowniki online są szeroko dostępne w Internecie. Korzystajmy ze słowników sprawdzonych wydawnictw. Są one bardziej godne zaufania niż automatyczne translatory.
Słowniki online są lepsze od tradycyjnych od tym względem, że zazwyczaj posiadają nagrania. Nie tylko dowiadujemy się, co dane słowo znaczy, ale też słyszymy, jak ono brzmi. Ważne jest, abyśmy spróbowali naśladować nagranie. Niektóre słowniki posiadają nawet funkcję treningu wymowy.
5.Łamańce językowe - świetny trening wymowy
Łamańce językowe to trudne do wymówienia frazy, takie jak: "She sells seashells by the seashore". Jest to kolejny sposób na ćwiczenie wymowy w języku angielskim. Zacznijmy od wypowiadania łamańców powoli, każdy wyraz osobno. Następnie możemy przyspieszyć do naturalnego tempa mówienia.
6.Minimal pairs
Podczas nauki wymowy należy zwrócić uwagę na tzw. minimal pairs. Przykładem takiej pary są wyrazy: ship (statek) i sheep (owca). Różnią się one tylko jednym dźwiękiem, dlatego najczęstsze błędy w wymowie obejmują ich niepoprawne wymawianie. Niewielka różnica w wymowie może spowodować nieporozumienie. Zabawnym sposobem na ich zapamiętanie jest wymyślenie zdania, w którym pojawiają się obydwa słowa.