Z każdej strony słyszy się opinię, że trzeba uczyć się języków. Tylko co to oznacza w praktyce? Ile języków powinieneś opanować? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ponieważ tylko Ty możesz ocenić na ile będzie efektywna Twoja nauka w przypadku jednego, dwóch lub …. dziesięciu języków obcych. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na zwiększenie skuteczności uczenia się nowych słówek czy gramatyki. Wykorzystaj je, a z pewnością nauka stanie się znacznie prostsza i przyjemniejsza.
Egzaminy z języka angielskiego – który wybrać ? Przewodnik po egzaminach.
Kiedy zapisać dziecko na kurs języka obcego?
10 sposobów na odzyskanie motywacji do nauki języka
Egzamin ósmoklasisty - czym to się je?
Dzień Matki
Przed nami dwa najważniejsze święta rodzinne – Dzień Matki i kilka dni później Dzień Dziecka. Korzystając z okazji i jednocześnie mając na uwadze fakt, że święta te obchodzone są na całym świecie, chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych czytelników na wagę tego święta oraz wskazać różnice w obchodzeniu Dnia Matki w innych częściach Świata.
Nauka języka obcego w grupie czy indywidualna
W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego jest nie tylko dodatkową umiejętnością, dzięki której nasze CV wygląda znacznie lepiej. Współcześnie umiejętność porozumiewania się w innym języku jest koniecznością. Bardzo istotna jest przede wszystkim znajomość angielskiego, która pozwala na komunikację z zagranicznymi klientami lub współpracownikami, ale również na zapoznawanie się z wydawanymi na zachodzie artykułami branżowymi, czy korzystanie z programów komputerowych, które nie mają polskiej wersji językowej.
Kursy grupowe
Kursy grupowe są najczęściej wybieranym rodzajem kursów językowych. W zajęciach grupowych najczęściej bierze udział od 3 do kilkunastu osób. Lekcje prowadzone są przez lektora, native speakera lub w systemie zamiennym. Ucząc się w grupie mamy większe szanse na konwersację z różnymi ludźmi, dyskusję w grupie wzajemne wychwytywanie i poprawianie błędów. Dla wielu osób nauka w grupie jest dodatkową motywacją do doskonalenia swoich umiejętności. Ponadto kursy językowe dzielą się na proporcjonalne doskonalenie czytania, pisania, komunikacji i rozumienia ze słuchu. Wszystko to jest niezwykle istotne w kontekście zdawania egzaminów certyfikacyjnych.
Nauka indywidualna
Innym typem nauki języka obcego jest uczestnictwo w zajęciach indywidualnych. W takim przypadku program nauczania jest dostosowany do kursanta i cała uwaga nauczyciela skupia się głównie na nim. Intensywność nauki, dokładna liczba godzin oraz tematyka, na którą kładziony będzie największy nacisk ustalana jest indywidualnie z słuchaczem. Bez względu na rodzaj kursu jaki wybierzemy bardzo ważne jest samozaparcie i praca w domu. Niezależnie od tego jak dobry jest nauczyciel, nie możemy oczekiwać cudu. Nauka języka wymaga systematycznej pracy i czasu.
Najskuteczniejsze metody nauki języka
Nauka języka w szkole językowej to jedynie początek niesamowitej przygody. Aby sprawnie posługiwać się językiem obcym, oprócz zajęć z lektorem lub native speakerem konieczna jest nauka własna. Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku, kiedy chodzi o przyswajanie słownictwa, zwrotów i wyrażeń. Technik nauki jest wiele, my prezentujemy kilka naszym zdaniem najciekawszych.
Skojarzenia i wyobraźnia
Nauka języka poprzez przysłowiowe zakuwanie na niewiele się zda. Być może napiszesz test gramatyczny na piątkę, ale możesz mieć duże trudności z komunikacją. Poznane słowa i wyrażenia warto powtarzać krótko, a często. Jednakże najlepszy, sposobem przyswajania jest poruszanie wyobraźni. W tym celu można grać z samym sobą w skojarzenia. Zapisz słówko i wokół niego wypisz wszystkie inne słowa, które Ci się z nim kojarzą. Nie zastanawiaj się zbyt długo, zdaj się na podświadomość. Innym świetnym sposobem, które zapełni czas stania w kolejce jest wyobrażanie sobie słówka, które zmniejsza wymiary, kolory, rysuje się w twojej głowie. Ciekawą aczkolwiek czasochłonną metodą jest także tworzenie mapy myśli. Na kartce zapasuje się jedno słowo, a następnie narysuj rozgałęzienia tego słówka.
Fiszkowy zawrót głowy
Fiszki wracają do łask. Ich posiadanie nie wiąże się już z wycinaniem małych karteczek i zapisywaniem na nich słówek, ponieważ istnieje wiele aplikacji, które można zainstalować na telefonie, tablecie lub laptopie. Dużym ich plusem jest fakt, że istnieją programy, które zaopatrzone są dodatkowo w poprawną wymowę. Innym sposobem używania fiszek jest obklejenie domu karteczkami z nazwami przedmiotów. Im częściej się je ogląda, tym szybciej i efektywniej zapamiętuje się ich nazwę. Warto również przechodząc obok przedmiotu, lub korzystając z niego wypowiadać na głos obcobrzmiącą nazwę.
Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?
Rozwój dziecka cechuje niesamowita dynamika. Dlatego stwierdzenie szybko się uczą, nie jest żadną nowością. Maluchy szybko nabywają nowe umiejętności i przyswajają wiedzę. Cechuje je szczególna łatwość przyswajania prostych rymowane i wierszyków. Mamy, nianie i przedszkolanki wykorzystują tę umiejętność, ucząc dzieci recytować i śpiewać, po to aby powiększyć ich zasób słownictwa oraz ćwiczyć aparat mowy. W ten sam sposób wprowadzany jest drugi, obcy język.
Teoria rozwoju językowego
Według naukowców dzieci uczą się języków obcychna dwa sposoby: symultaniczny i następczy. Pierwszy dotyczy dzieci dwujęzycznych. Dwujęzyczność nie jest jedynie następstwem tego że maluch wychowuje się w rodzinie, w której rodzice pochodzą z różnych krajów. Jej warunkiem jest wprowadzenie nauki drugiego języka przed 3 rokiem życia. Drugi typ, czyli następczy może dotyczyć dzieci w każdym wieku. Ten model zakłada wprowadzenie drugiego języka w momencie, kiedy język ojczysty został opanowany na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację.
Kiedy rozpocząć naukę
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia dziecka, dlatego tak ważna jest jego uważna obserwacja. Jeżeli maluch nie jest zainteresowany tą dziedziną, warto decyzję o zapisaniu go na zajęcia językowe odłożyć najpóźniej. Kiedy nadejdzie dzień rozpoczęcia nauki, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Nawet jeśli przygoda z językiem rozpoczyna się w wieku późno przedszkolnym, warto od samego początku przyzwyczajać je do dźwięków w obco dla niego brzmiących językach. W ten sposób dziecko opanowuje umiejętność opanowywania różnych akcentów. Dobrze jeżeli dziecko ma zapewnione jak najbardziej zróżnicowane formy nauki. Należy pokazać dziecku, że języki obce to świetna zabawa, a nie przykry szkolny obowiązek.
Certyfikat z języka angielskiego
Wytyczne jak należy sprawdzać stopień zaawansowania w nauce języka obcego, zostały opracowane przez Radę Europy i opublikowane w dokumencie „Europejski system opisu i kształcenia językowego”. Skala CEFR pozwala na określenie poziomu zaawansowania według jednego standardu oraz na porównanie ze sobą egzaminów z kilku języków. Skala składa się z następujących poziomów A1 i A2 opisują słuchacza początkującego, B1 i B2 -samodzielnego, natomiast C1 i C2 - zaawansowanego. Do egzaminu warto przystąpić po ukończeniu kursu językowego na danym poziomie.
Certyfikaty Cambridge ESOL
Certyfikaty Cambridge ESOL to najbardziej znane certyfikaty językowe na świecie. Wydawane są przez Uniwersytet Cambridge od blisko 100 lat. Za przeprowadzanie ich w Polsce odpowiedzialny jest British Council. Oferowane egzaminy różnią się od siebie poziomem trudności. Pierwszym poważnym certyfikatem jest FCE, który potwierdza znajomość języka na poziomie B2, czyli takim, który pozwala na swobodną komunikację w sytuacjach codziennych. Egzamin składa się z pięciu części: czytania, pisania, testu leksykalno-gramatycznego, słuchania oraz egzaminu ustnego. Całość rozłożona jest na dwa dni. Na wyniki egzaminów czeka się około dwóch miesięcy, ponieważ są one sprawdzane częściowo w Polsce, a częściowo w Cambridge.
Inne certyfikaty językowe
Certyfikat IELTS ocenia umiejętności językowe osób, które wybierają się na studia lub do pracy w krajach anglojęzycznych. Egzamin składa się z dwóch modułów: Academic – przeznaczony dla osób planujących studia w Wielkiej Brytanii oraz General Traning – dla osób udających się w celu odbycia stażu lub zdobycia doświadczenia zawodowego. IELTS diagnozuje wszystkie poziomy zaawansowania, wszyscy kandydaci piszą ten sam egzamin, składający się z czterech części: słuchania, czytania, pisania i mówienia. Certyfikat ważny jest dwa lata.