Praca za granicą

Od czasu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku, emigracja zarobkowa stała się wśród Polaków szalenie popularna. Wg danych statystycznych z Polski wyjechało grubo ponad 2 miliony osób w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Wśród pozostałych Polaków w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym, blisko 20% deklaruje chęć wyjazdu.

Dlaczego wyjeżdżamy?

Głównym powodem są oczywiście kwestie ekonomiczne. W zależności od wykonywanego zawodu oraz kraju, w którym świadczy się pracę, zarobki mogą być 2-10 razy wyższe niż w Polsce. Pozostałe przyczyny wyjazdów to: wyższy standard życia, lepsze warunki socjalne, lepsze perspektywy rozwoju zawodowego, korzystniejszy system podatkowy i przyjazna administracja publiczna. Tak więc pomimo otwartych już kilkanaście lat granic, emigracja Polaków nie ustabilizowała się, a ciągle wzrasta.

Jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

Najliczniejszą grupą zawodową pracującą poza granicami naszego kraju są budowlańcy. Znajdują oni zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Belgii. Kolejną grupę stanowią tzw. „złote rączki” czyli ślusarze, hydraulicy ale też spawacze, monterzy itp.. Zatrudnienie znajdują oni w krajach wyszczególnionych powyżej, ale także w Szwajcarii i krajach skandynawskich. Na południe Europy, ale także do krajów Beneluxu oraz Niemiec wyjeżdżają pracownicy sezonowi. Pracują oni przy zbiorach owoców oraz w branży hotelarskiej. Dużą grupę stanowią także pracownicy szeroko pojętej opieki zdrowotnej. Zarówno lekarze i pielęgniarki, jak również osoby zatrudniane do opieki nad osobami starszymi. Głównymi kierunkami dla specjalistów w tych dziedzinach są Niemcy, Austria, Norwegia i Wielka Brytania.

Kto chce wyjechać za pracą?

30% ludzi młodych do 35 roku życia, posiadających średnie lub podstawowe wykształcenie. 24% ludzi zarabiających najmniej czyli poniżej 2tysięcy złotych 53% uczniów i studentów rozważa możliwość wyjazdu.

Dokąd chcemy wyjechać?

34% deklaruje chęć wyjazdu do Niemiec, 18% do Wielkiej Brytanii, 6% do Holandii, 5% do Hiszpanii a 4% do Norwegii. W ostatnich latach tendencje te bardzo się zmieniły, bo jeszcze 3 lata temu roku 30% badanych wybrałoby Wielką Brytanię, 23% Holandię a 10% Norwegię.

Podsumowanie

Jako szkoła językowa nie chcemy nikogo namawiać ani do wyjazdu, ani do pozostania w naszym kraju. Jednak jeśli decydujecie się na emigrację czasową lub stałą, miejcie na uwadze, że w wielu krajach podstawowym wymogiem otrzymania pracy jest znajomość języka. Jest to warunek konieczny szczególnie, gdy w ramach pracy będziecie musieli komunikować się z innymi ludźmi. Język będzie również jednym z podstawowych wymogów przed otrzymaniem awansu. Tak więc zainwestujcie w siebie przez wyjazdem i postarajcie się jak najlepiej poznać język kraju do którego chcecie się wybrać. My Wam w tym pomożemy.

Matury językowe

Ponieważ matury coraz bliżej. Dlatego postanowiłem zapytać uczniów ostatnich klas szkół średnich czy zdecydowali się na zdawanie rozszerzonych egzaminów maturalnych z języka obcego.Pytałem zarówno uczniów szkół technicznych, jak i liceów.

Nim przejdę do analizy odpowiedzi jakie udało mi się uzyskać, chciałem pokrótce przypomnieć zasady zdawania egzaminów maturalnych z języka obcego.

Obecnie obowiązkowo zdaje się maturę z wybranego języka nowożytnego na poziomie podstawowym w części pisemnej oraz w części ustnej bez określenia poziomu. Język obcy jest także przedmiotem dodatkowym na poziomach: rozszerzonym i dwujęzycznym.

W części pisemnej egzamin składa się z czterech części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna.

W części ustnej oceniana jest kompetencja komunikacyjna zdającego. To trudne sformułowanie to po prostu ocena sprawności mówienia i rozumienia w języku obcym. W szczególności: znajomość środków językowych, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi i przetwarzanie wypowiedzi.

Tak więc wiemy już czego mogą spodziewać się uczniowie na maturze. Teraz przedstawię ich stosunek do matur z języka obcego.

W przypadku przyszłych studentów o wyborze przedmiotu decyduje dalsza edukacja. Zdecydowana większość uczniów decyduje się na rozszerzone egzaminy z przedmiotów, które będą później punktowane podczas przyjęć na studia. Przodują tutaj przedmioty ścisłe: matematyka, fizyka i biologia.

W przypadku uczniów, którzy postanawiają zakończyć edukację na poziomie szkoły średniej, język obcy na maturze jako przedmiot dodatkowy jest o wiele bardziej popularny. Decydujący wpływ na to ma pogląd, iż znajomość języka pomoże w znalezieniu lepiej płatnej pracy. Część uczniów deklarowała wprost, że po szkole będzie chciała wyjechać za granicę i język będzie im potrzebny. Najpopularniejszymi zdawanymi językami są: angielski i niemiecki.

Pewna grupa uczniów odpowiedziała z kolei, że nie zdecydowała się na to, by zdawać dodatkowy język obcy ze strachu. Egzamin maturalny dla każdego człowieka jest niesamowicie stresujący, a zdawanie go w obcym języku ten stres dodatkowo pogłębia.

Ankieta przeprowadzona została wśród uczniów woj. śląskiego i opolskiego.

Jak przełamać bariery językowe?

Osoby, które odczuwają lęk przed porozumiewaniem się w obcym języku, powinny zastanowić się, z czego on wynika. Czasami są to naprawdę błahe sprawy, a wyeliminowanie tych małych problemów sprawi, że możemy znacznie poprawić swoje obcojęzyczne dialogi i być całkowicie swobodni w komunikacji z drugim człowiekiem w innym języku.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym?

Rozmowa kwalifikacyjna to jedno z tych wydarzeń, które powoduje u nas dużą dawkę stresu. Zwłaszcza jeżeli chcemy dobrze wypaść przed osobą rekrutującą i bardzo nam zależy na nowym stanowisku, a dodatkowo – gdy jest ona przeprowadzona w języku obcym. Warto wtedy pamiętać o kilku prostych zasadach, by swobodnie porozmawiać z rekruterem i celnie odpowiadać na pytania.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych i nie przesadzić?

Dzisiejszy wpis może dla niektórych wydać się nieco przewrotny. Wszak właśnie staramy się namówić Was do realizacji noworocznych postanowień i podjęcia nauki języka obcego w Nowym Roku. Myślę jednak, że ten krótki, poradnikowy wpis ma odniesienie nie tylko do tego tematu, ale również do innych standardowych już postanowień typu "w nowym roku schudnę", "będę więcej podróżował" etc. Życzymy Wam realizacji wyznaczonych celów, przypominaj