Światowy Dzień Nauczyciela jest bardzo ważnym świętem, nie tylko dla pracowników oświaty, ale również dla nas. To właśnie nauczycielom zawdzięczamy możliwość edukacji i rozwoju.
Dowiedz się, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej, a także poznaj historię ustanowienia tych świąt. Zapraszamy na krótką lekcję historii oraz słownictwa związanego z omawianym tematem. Miłego czytania!
Historia Dnia Nauczyciela na Świecie
Światowy Dzień Nauczyciela jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli, którzy poprzez swoje działanie, mają największy udział w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji.
Rok 1966 był wyjątkowo ważny dla personelu dydaktycznego. To właśnie wtedy, podpisano dokument o "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela", który został opracowany przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy.
Mimo tego, że dokument został podpisany w 1966 roku, Międzynarodowe Święto Nauczycieli proklamowane jest na świecie dopiero od 1994 roku i obchodzone jest dokładnie 5 października.
W Polsce, Światowy Dzień Nauczyciela, świętujemy od 1997 roku. Od tego czasu, data 5 października jest szczególnie istotna dla nauczycieli reprezentujących sektor nauki oraz szkolnictwa wyższego.
Dzień Edukacji Narodowej w Polsce
Dzień Edukacji Narodowej, który dawniej świętowany był pod nazwą Dnia Nauczyciela, przypada na 14 października.
Ciekawostka! Dzień Nauczyciela swoich początków sięga roku 1972. Jednak dokładnie po dziesięciu latach, czyli w 1982 roku, nazwa "Dzień Nauczyciela", została zastąpiona nazwą "Dzień Edukacji Narodowej".
Jest to forma podkreślenia wiodącej roli nauczycieli, ale również pokłon w stronę pedagogów, dyrektorów oraz innych pracowników oświaty np. na stanowiskach administracyjnych.
Czy Dzień Edukacji Narodowej to tylko święto nauczycieli?
Święto Edukacji Narodowej, kojarzone jest głównie jako święto nauczycieli reprezentujących sektor nauki. Nic bardziej mylnego!
Dzień Nauczyciela ma również na celu upamiętnienie powstania Komisji Edukacji Narodowej. Instytucja została powołana 14 października 1773 roku, przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Ciekawostka! Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą władzą oświatową, nie tylko w Polsce, ale również w Europie, która miała charakter współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.
Inicjatywa ówczesnego króla Poniatowskiego, wpłynęła na stworzenie nowoczesnej struktury organizacyjnej oświaty, która obejmowała szkoły elementarne, gimnazja, aż do szkolnictwa wyższego.
Dzięki reformie, do szkół wprowadzono elementy:
Historii,
Geografii Polski,
Nauk Przyrodniczych,
Nauki języka ojczystego,
Wychowania obywatelskiego.
Obchody Dnia Nauczyciela w Polsce i na świecie
Celebracja Dnia Nauczyciela, jest wyrazem naszego szacunku względem wszystkich pracowników oświaty i docenienie ich pracy. Ich działalność pozwala na zapewnienie ciągłości uczenia oraz zachowania najwyższej jakości edukacji w szkołach.
Świętowanie Dnia Nauczyciela w Polsce
Zgodnie z artykułem 74, Karty Nauczyciela, Dzień Edukacji Narodowej ustanowiony został jako dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
W tym czasie, organizuje się wiele uroczystości, które mają na celu podkreślenie wdzięczności uczniów oraz rodziców, dla nauczycieli oraz ich pracy.
Dodatkowo, Dzień Edukacji Narodowej jest dniem, w którym nagradzani są wyjątkowi nauczyciele oraz inni pracownicy oświaty. Uhonorowani oni zostają przez Ministra Edukacji Narodowej, kuratorów oświaty oraz władze samorządowe, poprzez wręczenie złotych, srebrnych bądź brązowych Krzyży Zasług. Przygotowywane są również medale Komisji Edukacji Narodowej.
Niemniej jednak, swoje podziękowania i wyrazy wdzięczności, nauczycielom składają również ich uczniowie. Nierzadko robią to w formie pięknych programów artystycznych.
Dzień Edukacji Narodowej na świecie
Dzień Nauczyciela jest popularny na całym świecie, ale jego data może być inna. Czemu? Dzieje się tak dlatego, że najczęściej Dzień Edukacji Narodowej związany jest z życiem osoby, która miała istotny wpływ na zmianę edukacji w konkretnym kraju.
Z tego powodu, Czechosłowacja Dzień Nauczyciela obchodzi 28 marca, Argentyna 11 września, a Tajlandia 16 stycznia.
Na całym świecie, Dzień Nauczyciela obchodzony jest hucznie oraz z pełnym szacunkiem dla zawodu nauczyciela oraz jego pokrewnych. W każdym zakątku ziemi, pracownicy oświaty obdarowywani są kwiatami, składane im są specjalne podziękowania i organizowane tematyczne gale.
Słownictwo związane z Dniem Nauczyciela
Znając historię Światowego Dnia Nauczyciela oraz Dnia Edukacji Narodowej, warto również poznać słownictwo z nimi związane.
Należy pamiętać, że nauka, nawet kilku słówek dziennie, sprawia, że znacznie poszerzamy zasób swojego słownictwa i coraz łatwiej będzie się nam porozumiewać w obcym dla nas języku.
Zapraszamy Cię do wspólnej nauki!
Język angielski
World Teacher's Day - Światowy Dzień Nauczyciela
Teacher - nauczyciel
Student - uczeń
School - szkoła
National holiday - święto narodowe
Język niemiecki
Weltlehrertag - Światowy Dzień Nauczyciela
der Lehrer - nauczyciel
der Schüler - uczeń
die Schule - szkoła
Nationalfeiertag - święto narodowe
Język francuski
Journée mondiale des enseignants - Światowy Dzień Nauczyciela
Professeur - nauczyciel
un élève - uczeń
une école - szkoła
Fête nationale - święto narodowe
Każde ze słówek powtórz kilkukrotnie na głos i zapisz w widocznym miejscu. Dzięki temu, będziesz mógł do nich wracać, dopóki na stałe nie zagoszczą w Twojej pamięci.