Mimo, iż Halloween budzi sporo kontrowersji, to jest coraz chętniej obchodzony świętem. Największe zainteresowanie wzbudza wśród dzieci. Możliwość przebrania się na przykład za złe duchy lub upiory to świetna zabawa. Z pewnością zachęcająca jest też szansa na otrzymanie słodyczy w ramach zabawy. Halloween najhuczniej obchodzone jest w USA. Amerykanie wydają ogromne sumy pieniędzy z okazji halloween. Największe powodzenie mają różne kostiumy, dynie i słodycze.
Świętowanie z okazji święta halloween staje się też coraz bardziej popularne w Azji, Europie i Ameryce Południowej. Halloween obchodzone jest z 31 października na 1 listopada. W Polsce obchodzone jest dopiero od 20 lat i ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. 1 listopada kojarzony jest w Polsce jako święto katolickie, zwane świętem zmarłych. Wiele osób obchodzi natomiast oba święta, ponieważ w żaden sposób się one nie wykluczają.
Skąd się wzięła nazwa Halloween?
Nazwa Halloween ma chrześcijańskie znaczenie i pochodzi od angielskiego zwrotu All Hallows’ Eve, który w tłumaczeniu na język polski oznacza „wigilię Wszystkich Świętych”. Chrześcijanie obchodzili święto zmarłych począwszy od VIII wieku naszej ery i był to czas przeznaczony na wspomnienia zmarłych i świętych. Halloween to w rzeczywistości mieszanka kilku różnych świąt. Pierwotnie zawiera elementy święta celtyckiego - Samhain, ale też rzymskiego święta, obchodzonego na cześć bogini Pomony oraz znanego nam chrześcijańskiego święta Wszystkich Świętych. Szacuje się, że już 2 tysiące lat temu obchodzono święto zmarłych.
Święto Halloween - historia
Halloween początkowo było określane jako święto Samhain. Dzień ten oznaczał koniec lata. Święto to swój początek miało w irlandzkim hrabskie Meath i zaczęto je obchodzić już 2 tys. lat temu. Celtowie wierzyli, że właśnie wtedy opada zasłona, która oddziela świat żywych i dusze zmarłych. Celtowie bali się jednak, że skoro jest to święto duchów, to mogą się one przechadzać tego dnia po ziemi. Wobec tego ludzie dla niepoznaki ubierali kolorowe stroje i maski, aby duchy uznały ich za zbłąkane dusze osób zmarłych.
Przez lata to celtyckie święto znacznie ewoluowało i aktualnie jest to po prostu dobry biznes. Wiele osób w ten dzień ubiera kolorowe stroje popularnych postaci i spotyka się na imprezach. Zwyczaj przebierania się jak widać nadal jest aktualny, ale ma zdecydowanie inną motywację. Samo halloween przetrwało zatem tylko w trochę zmienionej formie.
W 1937 roku ogłoszono światową stolicą Halloween i jest nią Anoka.
Halloween - obchody
Zdecydowanie najhuczniej halloween obchodzone jest w USA. Jest tam bardzo ważnym świętem. Ludzie przebierają się w dziwaczne stroje, elementem ozdobnym każdego domu jest wydrążona dynia, a dzieci odwiedzają domy sąsiadów w poszukiwaniu słodyczy. Jeśli chcesz się przygotować na obchodzenie święta Halloween to wystarczy przeczytać ten artykuł. :)
W Polsce
W Polsce z roku na rok coraz liczniej obchodzi się święto Halloween, ale powstaje wokół niego też dużo kontrowersji. W przeszłości obchodzono u nas Dziady. Jednak coraz więcej domów przystrajanych jest zgodnie z kolorami święta Halloween. Najbardziej popularny jest kolor czarny i pomarańczowy. Najczęściej są to właśnie czarne stroje i pomarańczowe ozdoby (głównie dynie). Wraz ze zbliżającym się świętem możemy zobaczyć w sklepach coraz więcej rzeczy z jego motywem. Nie będziesz mieć zatem problemu z wyposażeniem się w odpowiednie akcesoria.
Na świecie
Halloween najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Australii. Głównym symbolem święta są halloweenowe zabawy i przebieranie się w straszne i często podarte ubrania oraz wydrążone dynie w domu i przed nim. Tak naprawdę planując imprezę z okazji Halloween, można zaplanować swoje autorskie zabawy. Wystarczy aby były trochę straszne i utrzymane w mrocznej kolorystyce i atmosferze.
Zabawy związane z Halloween
Zdecydowanie najbardziej znaną zabawą jest "trick or treat", czyli cukierek albo psikus. Dzieci przebrane za duchy lub postacie z filmów odwiedzają okoliczne domy, aby w zamian otrzymują słodkie upominki. Jeśli któryś z odwiedzonych nie jest przygotowany i nie poczęstuje dzieci słodyczami, to musi się liczyć z tym, że spotka go psikus. Będzie to na przykład rozrzucenie papierków w ogrodzie lub rysowanie strasznych postaci przed domem.
ŁOWIENIE JABŁKA, czyli APPLE BOBBING
Do wiadra napełnionego wodą wkłada się jabłko. Należy je wyjąć tylko i wyłącznie ustami. Ważne, aby jabłko nie zostało uszkodzone. Tylko wtedy będzie to dobra wróżba, oznaczająca szczęście w przyszłym roku. Taka zabawa ma miejsce z reguły wtedy, gdy podczas święta Halloween spotyka się grupa znajomych.
Wycinanie strasznych twarzy w dyniach
Dynie to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tego święta. Można nawet powiedzieć, że są one symbolem Halloween. Aby powstały trzeba sporo wysiłku. Najczęściej wydrążona dynia powstaje poprzez wykrawanie jej w taki sposób, aby powstały w niej straszne oczy i usta. Wewnątrz dynie muszą być puste. Do środka często wkłada się świecę, co powoduje mroczny klimat.
Słówka po angielsku związane z Halloween
Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych słówek związanych z tym świętem.
pumpkin – dynia
ghost – duch
witch – czarownica
trick or treat - cukierek albo psikus
All Saint's Day - Dzień Wszystkich świętych
jack-o-lantern - lampa z wydrążonej dyni
witchcraft - czarna magia
dress up as - przebrać się za kogoś
spooky - straszny
haunted house - nawiedzony dom
halloween party - impreza z okazji halloween