Jakich języków obcych warto się uczyć?
Wciąż słyszysz o tym, że powinieneś uczyć się języków obcych, bo mają ogromny wpływ na Twoją karierę zawodową? Zastanawiasz się, ile jest w tym prawdy? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od tego, czym się zajmujesz, w jakiej branży pracujesz, czy chcesz wyemigrować oraz jak widzisz swoją ścieżkę kariery. Organizacja OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) przewiduje, że do 2030 roku największe znaczenie będą miały gospodarki państw, takich jak Chiny, USA, Indie, Japonia, Brazylia i Rosja. Stąd prosty wniosek, że ojczyste języki tych krajów będą miały największy potencjał. Których z nich naprawdę warto się uczyć?
Praca u podstaw
Nie ma się co oszukiwać – nieznajomość języka angielskiego jest problematyczna, zwłaszcza, że posługuje się nim około 1,6 miliarda osób. Takich liczb nie da się zignorować. Bez znajomości angielskiego nie ma mowy o skutecznym porozumiewaniu się za granicą, ale także w Polsce. Zwłaszcza, jeżeli wybierzesz karierę w korporacji lub branży, takiej jak IT czy marketing. Na większość stanowisk, nawet jeżeli pozornie nie wiążą się z komunikacją w języku obcym, wymaga się znajomości angielskiego.
Ze względu na naukę tego języka na każdym etapie edukacji, wydaje się nam, że całkiem nieźle się nim posługujemy. Nic bardziej mylnego! Mało która osoba deklarująca znajomość angielskiego na poziomie średniozaawansowanym płynnie rozmawia lub pisze w tym języku. Tylko 43% Polaków powyżej 16 roku życia deklaruje znajomość angielskiego (dane wg GUS, 2016 r.).
W ostatnim czasie firma Sedlak&Sedlak przeprowadziła „Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń”. Jego wyniki pokazały, że znajomość języków obcych ma kluczowy wpływ na wysokość zarobków. Osoby mówiące słabo po angielsku zarabiały o prawie 2000 zł brutto mniej od tych, które biegle się nim posługiwały. Jeżeli chcesz zainwestować w naukę języków, to w pierwszej kolejności odśwież swój angielski.
Europejski potentat
Nauka rodzimego języka naszego zachodniego sąsiada również jest sensowną opcją. I nie chodzi tu tylko o wyjazd za granicę po niemiecką chemię kosmetyczną lub wycieczkę do Berlina. Zwłaszcza na terenie zachodniej Polski ten język może okazać się przydatny. Wiele firm poszukuje pracowników ze znajomością języka niemieckiego, głównie ze względu na liczne kontakty handlowe i biznesowe z Niemcami. Nie wiem czy wiesz, że niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym w krajach Unii Europejskiej – przegrywa z nim hiszpański, francuski, a nawet angielski! Jeżeli planujesz karierę naukową, to również rozważ naukę niemieckiego – co 10 książka wydawana jest w tym języku.
Wschodnia współpraca
Język rosyjski jest aktualnie określany mianem jednego z najważniejszych języków biznesowych w Europie. Nic dziwnego, ponieważ Rosja stale poszerza wymianę handlową z Polską, a także współpracuje z innymi krajami europejskimi na szeroką skalę. Po rosyjsku mówi prawie 300 milionów osób, co stawia go na 7 miejscu najczęściej używanych języków na świecie.
Język dla lekarzy i inżynierów
Bez szwedzkiego ani rusz, jeżeli planujesz karierę w Szwecji. Personel medyczny i inżynierowie z Polski to najbardziej pożądani specjaliści w tym kraju. Natomiast nauka szwedzkiego jest sporym wyzwaniem dla Polaków. Jeżeli wybierasz się do Szwecji i masz zamiar tam szukać pracy albo pracujesz w oddziale szwedzkiej firmy w Polsce, to najwyższy czas wziąć się do nauki! Szwedzi przychylniej patrzą na osoby, które komunikują się z nimi w ich języku. Natomiast nie ma co się oszukiwać, że szwedzki Ci się przyda, jeżeli nie wybierasz się do Skandynawii lub nie pracujesz dla szwedzkiej firmy.
Kariera w korporacji
Widzisz swoją przyszłość w przemyśle wysokich technologii, motoryzacyjnym albo elektronicznym? Język japoński może się wtedy okazać strzałem w dziesiątkę. Większość liczących się firm w tych branżach pochodzi z Japonii. Inaczej wygląda ta kwestia, jeżeli jesteś fanem mangi lub anime i chcesz się uczyć japońskiego z miłości do kultury Dalekiego Wschodu. Wtedy ten język może okazać się mało przydatny. Zwłaszcza, że nauka japońskiego nie należy do najłatwiejszych i wymaga wielu lat pracy, aby móc się nim swobodnie porozumiewać.
W latynoskim rytmie
Język hiszpański należy do pierwszej piątki najczęściej używanych języków świata. Prawie 495 milionów osób się nim posługuje– ta liczba mówi sama za siebie. Kto nie chciałby móc się porozumiewać z prawie 7% ludzi na całym świecie? Posługując się tym językiem stoi przed Tobą otworem nie tylko południowa Europa, ale także zachodnia Afryka, Ameryka Południowa i część ameryki Północnej. Bez względu na to, czy tańczysz flamenco, chcesz obejrzeć torreadorów w akcji lub po prostu marzą Ci się wakacje w Hiszpanii – język hiszpański na pewno Ci się przyda. Jego zaletą jest to, że uważany jest za jeden z łatwiejszych do nauki.
Wybieranie języków obcych pod kątem pracy lub ich przydatności to jedno, ale pamiętaj o tym, że najlepiej uczyć się tych, które naprawdę chcesz poznać. Wybierz taki, w jakim chciałbyś się porozumiewać. Wtedy nauka będzie dużo bardziej przyjemna oraz efektywna!
Wybierz kurs dla siebie