LEVEL Szkoła Języków Obcych

View Original

Język niemiecki. 5 powodów dla których warto się go nauczyć

Decydując się na udział w kursie języka niemieckiego, warto mieć odpowiednią motywację. Wierzymy bowiem, że odpowiednio zmotywowany uczeń, to dobry uczeń. Wychodząc z tego założenia, chcemy przybliżyć wszystkim zainteresowanym atuty, jakie wiążą się ze znajomością języka niemieckiego. Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto się go nauczyć. 

Język niemiecki - główny język UE

Język niemiecki stanowi język urzędowy w pięciu krajach europejskich (w Niemczech, Austrii, Belgii, Luksemburgu oraz Holandii), będąc jednocześnie najpopularniejszym wśród języków ojczystych Europy. Aż 150.000.000 Europejczyków potrafi się nim posługiwać, z czego przeszło 80 milionów stanowi sama ludność naszego zachodniego sąsiada. To czyni język niemiecki głównym językiem UE. Co ciekawe, mniejszości niemieckojęzyczne znaleźć można również rozrzucone po całym świecie - w Stanach Zjednoczonych (45 milionów), w Rosji (0,8 miliona) czy nawet w Namibii (20 tysięcy) żyją całe społeczności o niemieckich korzeniach. 

Nauczając niemieckiego, dajemy naszym uczniom szansę na otwarcie się na ten świat i wniknięcie w jego struktury w sposób, który jest możliwy jedynie na drodze komunikacji bez barier językowych. Dotyczy to zarówno podróży, pracy, biznesu, możliwości zgłębiania bogatego dziedzictwa kulturowego i zwyczajów, jak i rozwoju relacji prywatnych.

Znajomość niemieckiego otwiera możliwości biznesowe i zawodowe

Znajomość języka niemieckiego to też szansa na rozwój kariery na drodze podnoszenia kwalifikacji i rozwoju kompetencji. Wszystko to dzięki odpowiedniemu otoczeniu gospodarczemu naszego zagranicznego sąsiada. Niemcy stanowią bowiem, obok USA i Japonii, jedną z wiodących światowych potęg gospodarczych, będąc częstą destynację dla zagranicznych inwestorów. To zaś przekłada się na popularność biznesowego języka niemieckiego. 

Fakt ten oraz geograficzna bliskość Niemiec sprawiają, że tamtejsze podmioty stają się naturalnym partnerem biznesowym dla tych polskich. Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim bardzo często stanowi, w związku z tym, znaczący atut na etapie rekrutacji do firm działających na arenie międzynarodowej. Tym samym znajomość niemieckiego otwiera możliwości biznesowe i zawodowe. 

Znasz angielski? Z niemieckim będzie Ci prościej

Często zdarza się, że znajomość jednego języka nowożytnego znacznie ułatwia naukę kolejnego. Zjawisko to nazywane jest transferem językowym. Nie inaczej jest w przypadku języków angielskiego i niemieckiego. Zarówno jeden, jak i drugi wywodzą się z języka germańskiego, co przekłada się na wiele podobieństw z zakresu słownictwa, gramatyki oraz brzmienia. Dzięki temu raz nabyte nawyki i umiejętności skutkują wzmożoną efektywnością przyswajania języka niemieckiego.

Co więcej, nie bez znaczenia dla tego zagadnienia jest zjawisko globalizacji, które przekłada się na powstawanie zapożyczeń  (jeans i Jeans, Jeep i Jeep, computer i Computer) oraz kalk (football i Fußball, swimming pool i Schwimmbad, skyscraper i Wolkenkratzer) z obcych języków. Przykłady te można mnożyć. Jeśli znasz angielski, z niemieckim będzie Ci zdecydowanie prościej. 

Niemiecki - język kultury i nauki

Bach, Beethoven, Diesel, Goethe, Kant, Keppler, Strauss, Wagner - to tylko niektórzy z mistrzów niemieckiej kultury i nauki. Ich dzieła znane są na całym świecie, a ich wpływ wybrzmiewa w otaczającej nas rzeczywistości, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Gutenberg uznawany jest za pierwszego wynalazcę druku o zastosowaniu na skalę przemysłową. Pierwszy samochód z silnikiem benzynowym jest dziełem Carla Benza. Gottlieb Daimler jest twórcą jednego z pierwszych motocykli, jakie jeździły po świecie. Wilhelm Röntgen odkrył promieniowanie rentgenowskie. Wszyscy oni byli Niemcami.

Różnorodność i bogate dziedzictwo kulturowe Niemiec stają się dużo bardziej przystępne dla osób, które posługują się rodzimym językiem tych wybitnych twórców. Immersja w treść oryginalnej twórczości ojców niemieckiej literatury, sztuki, filozofii i dziedzin ścisłych to nie tylko szansa na rozwój własnych kompetencji i kwalifikacji językowych oraz specjalistycznych, ale też na poczucie niepowtarzalnego klimatu ich twórczości. Znając niemiecki, zdobywa się klucz do niezwykłego świata kultury i sztuki. 

Chcesz studiować? Dobre uczelnie w Niemczech

Niemcy to też kraj, w którym funkcjonują najlepsze w Europie uczelnie. Ich ukończenie nie tylko gwarantuje dobre przygotowanie do wykonywania zawodu oraz poszerzenie horyzontów dzięki kontaktowi ze światowej klasy specjalistami i przedstawicielami odmiennej kultury, ale też otwiera wiele drzwi umożliwiających zdobycie pracy i rozwój kariery. Chcąc jednak skorzystać z tak atrakcyjnej oferty, należy spełnić pewne wymagania. Niemieckie uczelnie stawiają swoim przyszłym studentom warunek znajomości języka na odpowiednim poziomie, co należy potwierdzić egzaminem wstępnym lub certyfikatem językowym. 

Jednocześnie wysoki poziom nauczania nie odbywa się kosztem wysokich opłat, co czyni tę opcję bardzo atrakcyjną dla polskiej młodzieży. Nie bez znaczenia pozostaje też bliska odległość, umożliwiająca szybkie powroty do domu, a potem do studenckich obowiązków. Znajomość niemieckiego sprawia, że możliwość odnalezienia się za granicą oraz przyswajalność wykładanych w tym języku treści staną się dużo bardziej przystępne dla przyjezdnych. Dlatego też swoją ofertę w sposób szczególny kierujemy do maturzystów oraz osób chcących rozwijać się na wyższych szczeblach edukacji. Chcesz studiować? Wybierz dobre uczelnie w Niemczech.